SEE MÜSTILINE AKNE...

SEE MÜSTILINE AKNE...

Oma kosmeetiku karjääri jooksul olen palju kokku puutunud noorte ja vanemate patsientidega, kelle näonahk vaevleb akne käes. Selles blogipostituses saadki just akne kohta üleüldiselt lugeda, kuidas seda ennetada, ravida ja mida see endast kujutab.

Kui just Sulle teeb muret akne ja sa ei tea, kust alustada, oled lahkesti teretulnud edasi lugema :)

Akne tekke põhjused?

 Akne põhjuseid on palju uuritud. Arvatud on, et aknet põhjustab vale toitumine, kurnatus, mustus, jumestus, rasvane näonahk, suitsetamine, teatud ravimid ja stress. Tegelikult ei ole need akne otsesed põhjused, kuid võivad siiski mõjutada haiguse kulgu ehk seda, kuidas ja kui kiiresti akne lööve paraneb.

Kuid akne on rasunäärmete põletikuline haigus, mille tekkimisel määrab olulist rolli rasueritus ja rasunäärmete sarvestumise häired, hormonaalsed nihked ja bakterid. Samas on oluline roll ka enamikjuhtudel pärilikkusel.

Segatüüpi nahal tekivad vinnid ja vistrikud ainult sellistes kohtades, kus asub eriti palju rasunäärmeid – laubal, ninal ja lõua piirkonnas. Rasuse nahatüübi puhul võivad rasunäärmed aktiviseeruda kogu näol ning isegi dekoltee piirkonnas ja seljal. See loobki tingimused akne arenguks.

Olenevalt akne tüübist ja raskusastmest võib nahal olla ummistunud poore, avatud komedoone, suletuid komedoone, pind- ja sügavpõletikke.

Kuidas tekivad vistrikud ja vinnid?

Igal rasunäärmel on väljapääs juurekanalisse, mille kaudu rasu satub välispinnale. Nii nagu naha pealispind, koosnevad ka selliste kanalite nn folliikulite seinad sarvestunud rakkudest. Need aga kestendavad nahapinnal pidevalt ja asenduvad uutega. Vistriku tekkimisel see protsess häirub. Tavaliselt nõrgalt ühendatud sarvrakud kleepuvad ja moodustuvad kompaktse pidevalt kasvava massi, mis takistab naharasu väljapääsu.

Üheks sarvestumise häirumise põhjuseks on bakterid, mis elavad iga inimese rasukanalite alumises osas, kuid need bakterid annavad ennast tunda ainult siis, kui rasunäärmed töötavad välja liiga palju rasu. Ensüüm mida eritavad need bakterid, pihustab naha rasva ja vabastab rasvhapped, mis ärritavad nahka. Nad kiirendavad folliikulite seinte sarvestumist ja loovad materjali vinnidele, mis on iga vistriku tekkimise tingimuseks ja põhjuseks. Niipea kui vinnikesed saavutavad teatud suuruse, hakkavad nad avaldama survet folliikuli seintele ja ümbritsevatele kudedele. Rasvhapete poolt esile kutsutud surve ja ärritus tekitavad põletikulisi protsesse, mis pikkamisi lõhuvad peeni nahakanaleid. Kui see toimub, siis rasu, sarvrakud, rasvhapped, bakterid ja kõrvalasuva juuksekanali kõrvaosakesed satuvad kudedesse võõrkeha kujul. Seal kutsuvad nad esile veelgi tugevama põletiku ja tekib vistrik.

Akne ravi

Akne raviga tuleb alustada õigel ajal, sest siis saab vähendada armistumist. Kahjuks ei ole olemas imevahendit, mis sobiks ühtviisi kõigile. Akne ravi on individuaalne, kestab pikka aega ja nõuab kannatlikkust ning kaugemale arenedes isegi ka arsti nõuannete järgimist.

Ravi sõltub sellest, millise akne vormiga on tegemist – kerge, keskmise või raske aknega. Ravimiseks kasutatakse nii nahale kantavaid kui ka seespidiseid ravimeid. Osa ravimeid saab apteegist osta ilma retseptita, seespidiseid ravimeid müüakse ainult retsepti alusel. Väga häid tulemusi annab ka õige igapäevane nahahooldus.

Õige akne nahahooldus

Akne puhul on oluline õige ja igapäevane nahahooldus. Naha pesemine hommikuti ja õhtuti. Selleks võiks kasutada õrnatoimelist nahapuhastusvahendit, mis kantakse sõrmedega nahale ning hiljem loputatakse leige veega. Pesemine on oluline, kuna see eemaldab nahalt surnud rakud, liigse rasu ja keskkonnast tuleva mustuse.

 

Sobilikud puhastustooted:

MicroSilver Face wash - Mahe puhastusgeel aitab avada ummistunud poorid ja reguleerib rasu tootmist. Rahustav toime ärritustele ja põletikele tagab puhta ja klaari naha tunde.

100 ml/ 17,90 €

MicroSilver Face and Body Spray - Sprei rahustab nahka ja vähendab nahaärritust, niisutab nahka intensiivselt.

100 ml/ 22,90 €

Nahka ei tohi liiga intensiivselt hõõruda.


Koorija soovitus:

MicroSilver Peeling - Ensüümidega koorija (ei sisalda terakesi). Eemaldab õrnalt surnud naharakud ja avab poorid. Aitab ergutada rakkude ainevahetust ja toetab nende uuenemist.

50 ml /32,90 €

 Punne ei tohi kodus ise pigistada, muidu võib tekkida põletik ja areneda akne. Vistrikud, mis on jäetud rahule, ei jäta arme. Kui sa aga väljapigistamise ajal ajad vistriku sisu veelgi sügavamale naha sisse, siis jääb järele arm.

Kliinilised uuringud on näidanud, et naha igapäevane hoolikas puhastamine aitab uute vistrike teket ennetada.

Kord nädalas võib kasutada puhastavat maski, päeva jooksul võib näolt liigset rasu eemaldada niiskete salvrätikutega ning kasutada õlivaba niisutavat kreemi.

 

Maski soovitus:

MicroSilver Cream mask- Kreemmask on põletikuvastase toimega ja mõeldud eelkõige ärritunud, stressis ja ebapuhtale nahale. Mask on antibakteriaalse ja nahka stabiliseeriva toimega, intensiivselt hooldav ja kaitsev.

50 ml / 27€ 

 

Kreemi soovitus:

MicroSilver Soft Cream - Avab ummistunud poorid, tasakaalustab kiiresti rasu tootmist ja hoiab ära edasiste põletikukollete moodustumise. Kreem aitab võidelda nahaärrituse, punetuse ja põletikuga. Nahk näeb välja klaarim, ühtlasem ja tervem.
50 ml/ 33,90 €

Sinu välimus on Sinu jaoks oluline ja Sa ei taha, et akne seda rikuks. Kuigi sageli arvatakse, et akne on vaid kosmeetiline probleem, pole see tegelikult nii. Haigus võib jätta arme kogu eluks nii nahale kui ka hinge. Soovitan Sul probleemi ennetada ja pöörduda julgesti kosmeetiku või arsti poole, kes aitab Sul leida parima lahenduse. Ära unusta, et aknet saab edukalt ravida!

Loodan, et said targemaks ja tead nüüd veelgi paremini, kuidas oma näonaha eest antud teemal hoida. Järgmises blogipostituses räägin juba lähemalt konkreetsetest näohooldustest, mis aitavad ennetada-ravida akne erinevaid vorme.

Eelmine postitus
Järgmine postitus